Oto co stało się ze współczesnymi nastolatkami. Mają po 13-14 lat, ale nie przeszkadza im to we wrzucaniu takich zdjęć

Posted 12 months temu. in Zadymki.

Jak pisze The New York Times, wśród amerykańskich nastolatek szerzy się prawdziwa obsesja spowodowana możliwością znalezienia się na zdjęciu, które wyląduje w Internecie.

Oto co stało się ze współczesnymi nastolatkami. Mają po 13-14 lat, ale nie przeszkadza im to we wrzucaniu takich zdjęć
 
 Dziewczęta nie lubią się pokazywać bez makijażu i fryzury nigdzie, a na pewno nie podczas imprez, z których relacja znajdzie się na Facebooku.
 
Co więcej, dorastające kobiety do „perfekcji”. opanowały wydymanie ust do kamery, więc w Internecie roi się od zdjęć lolitek z widocznym dekoltem i twarzami w charakterystycznym grymasie. Instruktaż robienia „słit foci” mówi: zdjęcie musi być robione od góry, wtedy oczy wydają się większe, a twarz szczuplejsza.
 
13-letnia Jordan, z którą rozmawiała felietonistka NYT, przyznaje: „Mam poczucie, że powinnam cały czas wyglądać świetnie –. w szkole, na imprezach, w centrum handlowym, kiedykolwiek spotykam się ze znajomymi poza domem. Chcę, by wszyscy mówili: ‘Jak ona świetnie wygląda!’. 
 
Kiedy wydaje mi się, że nie wyglądam atrakcyjnie, czyje się podle”. Młodzi potrafią też poprawiać fryzurę przed rozpoczęciem wideorozmowy na własnym komputerze. Skończyło się więc nawet snucie się w dresie we własnym domu. Nic dziwnego, że nastolatki poświęcają wiele czasu nie tylko na staranny makijaż, ale i dobór stroju. Wszędzie będą osądzane, mogą też zostać sfotografowane, a jeśli zdjęcie wyląduje na Facebooku, odpala się licznik kliknięć na „Lubię to!”.
 
14-letnia Lily mówi: „Im więcej ‘lajków’. dostaniesz, tym wydajesz się popularniejsza. Dziewczyny nie chcą, by tylko dobre kumpelki „lubiły” ich zdjęcia, wolą aprobatę ze strony chłopców, starszych znajomych oraz osób, które są popularne w szkole”. Jeden ze sposobów na zyskanie takiej popularności to zamieszczanie fotografii, na których wygląda się sexy
 
Kłopot w tym, że młode uczennice nie zawsze potrafią ocenić, co jest naturalnie atrakcyjne, a co sprawi, że zyskują reputację „łatwych”.
 
Jak uważa pedagog Robyn Silverman, rodzice mają powody do zwrócenia uwagi na facebookowy trend: - Sprowadzenie tak młodych dziewcząt do roli obiektu seksualnego jest naprawdę niebezpieczne.
 
Sprawia, że nastolatki czują się nieustannie oceniane, a to skutkuje niepokojem i depresją. Ciągłe zadręczanie się pytaniami ‘Czy dobrze wyglądam?’ utrudnia normalne życie. Dziewczęta nieustannie myślą o tym, jak wypadną w lustrze, zamiast np. oddawać się rozmowie czy innej czynności, jaką w danej chwili wykonują.
 
Tagi: melina, ciekawe,
494 Wyświetleń

Mieszka w Poland